Copyright 2018 - Městská knihovna Břidličná. Všechna práva vyhrazena.

Vpátek 15. 6.2018 proběhlo v městské knihovně za podpory městského úřadu a základní školy "Pasování prvňáčků na čtenáře". Pasování se zúčastnilo 23 dětí třídy Mgr: Hany Dobrozemské. Již se stalo tradicí, že knihovna každým rokem přihlašuje první třídy do projektu SKIP ČR  na podporu čtenářské gramotnosti Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka. Cílem projektu je rozvoj čtenářských návyků žáků již od prvního ročníku školní docházky. Děti jsou do knihovny přihlášeny v souladu s GDPR se souhlasem svých rodičů. Pro prvňáčky během školního roku byly připravované besedy, výtvarné dílny a děti se seznámily s knihovnou. Jako odměnu za úspěšné absolvování projektu prvňáčci dostali knihu autorky Evelíny Koubové a ilustrátorky Radomíry Kielbergerové BRÁCHOVA BOTA, kterou dětem s dalšími drobnostmi předala místostarostka Jana Jiřičná.   

 

V pondělí 23. 4. 2018 proběhlo v městské knihovně "Scénické čtení" s herci pražských divadel Ondřejem Vacke a Vojtou Bartošem, kteří provedli děti z druhých a třetích tříd fantastickým světem knihy Lewise Carrolla  "Alenka v říši divů", jež je oslavou dětské hry a fantazie. Dva kamarádi se setkávají k svačině. Jejich zvědavost a chuť utíkat za bílým králíkem je ale silnější, než cokoli jiného. Čtení děti bavilo a zjistily, že číst se dá i jinak než jsou zvyklé. 

Beseda se spisovatelkou dětských knih Petrou Braunovou

Ve středu 14. 3. 2018 přijala pozvání na autorské čtení do Městské knihovny v Břidličné spisovatelka dětských knih Petra Braunová. Autorské čtení bylo určeno pro žáky IV. a V. třídy základní školy. Petra Braunová dětem představila jednu ze svých nových knih „Dům doktora Fischera“.

Příběh, který pojednává o doktoru  Fišerovi, který do svého domu obehnaného plotem s ostnatým drátem nikoho nepouští. Když se Petrův otec zmíní, že pro doktora pracuje, probudí v synovi zvědavost. V domě na kopci prý bydlí nějaký kluk. Nikdo ho ale nezná, do školy nechodí, nehraje florbal… Petrovi se podaří s pomocí kamarádky Kristýny a dokonalé lsti vniknout do domu. Co objeví, je šokující, a co bude následovat, ještě mnohem víc! Jak příběh skončí, si děti mohou přečíst v místní knihovně, nebo knihu objednat přímo u paní spisovatelky. Petra Braunová se narodila 31. ledna 1967. Je rodačka z Prahy. Vystudovala Střední ekonomickou školu, krátce na to pracovala jako sekretářka a po otevření hranic v roce 1989 se rozhodla \"poznat svět\". Několik let působila ve francouzských a belgických rodinách jako au-pair. Po návratu domů se stala průvodkyní po Praze, dnes je na volné noze. Literatura je její koníček už od dětství, často přispívá články do různých časopisů. Se svými dětmi Olivečkem, Marií a Johanou žije v Praze. Díky dětem, které již jsou dospělé, byla a je neustále v kontaktu s dětským světem neutuchající fantazie a lotrovin, který je nevyčerpatelnou inspirací pro její literární tvorbu.

Noc s Andersenem v Břidličné,

v knihovně nocovalo 14 dětí. Po příchodu jsme se pustili do čtení knihy Josefa Čapka, Povídání o pejskovi a kočičce. Pohádky, které byly pomůckou při plnění soutěžních otázek, si děti přečetly ve družstvech, a pak se vydaly hledat po knihovně myšky s otázkami, na které měly odpovídat. Výtvarná dílna s Luckou a malování na trička s obrázky pejska a kočičky nocležníky bavila, každý si namaloval buď postavičky pejska a kočičky, nebo použil vlastní fantazii. Během večera si každé družstvo upeklo a nazdobilo svůj dortík, který se dětem opravdu povedl, a dokonce i chutnal. Nikoho bříško nebolelo. Pokračovali jsme v pohybových soutěžích, zašívali pejskovi kaťata, motali klubíčka a nechyběla ani stezka odvahy od Libušky, na kterou se děti moc těšily. Usínali jsme s mluveným slovem Povídání o pejskovi a kočičce. Maminky nám přichystaly plno dobrot, sponzoři dodali ovoce a párky, čaj z várnice tekl proudem. Všem se v knihovně moc líbilo, a už se těší na další nocování.

Autorské čtení s Petrou Braunovou

O MĚSTĚ BŘIDLIČNÁ

Břidličná je město ležící v okrese Bruntál, východně od Rýmařova. Má 3 581 obyvatel (2010) a její katastrální území má rozlohu 2 577 ha. Více o městě ...

footer map

KONTAKT

Městská knihovna Břidličná
Školní 178
793 51 Břidličná
Evidenční číslo: 3417/2003
Sigla: BRG508

telefon: 733 337 883
e-mail: knihovna@bridlicna.cz
w
eb: www.knihovna-bridlicna.cz

ZŘIZOVATEL

Město Břidličná
Nábřežní 452
793 51 Břidličná

telefon: 554 773 536
fax: 554 773 533
e-mail: podatelna@mu-bridlicna.cz

IČ: 00295906, DIČ: CZ00295906